DIŞ CEPHE MANTOLAMA UYGULAMA

Mantolama adı verilen Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemleri uzun yıllar öncesinden Avrupa ülkelerinde standartlarla çerçevelenmiş ve enerji tasarrufu amaçlı kullanılmaya başlanmıştır.Fakat Ülkemize maalesef gecikmeli bir şekilde gelen ısı yatlım sistemidir. Mantolama Binanızın ömrünü sabitlmekle birlikte Korozyon, nem, ve ısı kaçaklarını önleyici bir etkiside vardır. Mantolamanın en önemli etkisi yapılarınız ömrünü sabitlemesidir.

Mantolama yapılan yapılar , Tam anlamıyla ısı yalıtımı yapmış sayılmazlar .
Sebebi Mantolama tek başına ısı kaçaklarını önleyemez ; Destekleyici faktörler Camların izolasyonu, Çatıların izolasyonu, Temellerin izolasyonu ve hatta kiriş ve kolonların izolasyonu ile kendini tamamlar.
Mantolama da en önemli faktörlerden yada dikkat edilmesi gereken konulardan biride ısı kaçakları konusudur.
Mantolama Sistemi yüksek yoğunluktaki straforların, polistren özellikli, izolasyon muhteviyatlı  yapıştırıcı ve sıvalarla dış cepheye uygulanması ile gerçekleşmektedir. Sistemin ömrü, doğru kullanımı ve doğru uygulama sonucunda yapıların ömrü ile eşdeğerdir.

Mantolama Uygulamalarının doğru malzeme ile yapılması kadar ustalarının da uygulama detaylarında uzman olmaları uygulama ömrünü belirlemekte önemli bir faktördür.
Mantolama Uygulamarı enerji maliyetini %50 azaltılabilmektedir. Şayet binalarımızın temel ve çatılarında da ısı yalıtımı yapılmış ise bu oran %60’lara kadar çıkacaktır.

NEDEN MANTOLAMA

Yurdumuzda  yıllık enerji tüketiminin %37′si sanayide, %22′si ulaştırmada, %5′i tarımda, %3′ü diğer sektörlerde ve %33′ü konutlarda tüketilmektedir. Konutların ise maalesef sadece %5′i uygun ve doğru şekilde izole edilmiş durumdadır. Burdan da anlaşılacağı üzere %28 lik bir bölüm halen enerjisini boşa harcamaktadır.

Bu durum ülke ekonomisinin yanı sıra bireysel anlamda da bina ve mesken sahiplerinin ekonomisini ciddi anlamda zarara uğratmaktadır. Özellikle içinde bulunduğumuz küresel kriz ve bunun neticesinde ülkemizdeki enerji harcamalarının son bir sene içerisinde %77′ye yakın zam görmesinden dolayı mantolama ekonomik anlamda bir ihtiyaç haline gelmiştir

Mantolama Fiyatları Cephe Mantolama Teknik ozellikler ısı yalıtım Katman Profilleri
Mantolama, eski veya yeni her türlü yapılarda ilave bir önlem almadan
rahatlıkla kullanılabilir. Bina dış kabuğu sıcak tarafta kalacağından bakım
ve onarım masrafları azalır.

Bina ömrü uzar. Eski binaların yüzeyindeki uygulamalar binaya yeni bir
görünüm verir.

Binayı dışarıdan komple sardığı için ısı kaçaklarını önler.

Rutubetsiz, homojen ısı dağılımına sahip konforlu yaşam koşulları sağlar.

Mantolama binaların dış cepheleri için uygulanan bir ısı yalıtım sistemine verilen isimdir. Dış cephe yalıtımı için ülkemizde son yıllarda uygulanmaya başlanan Mantolama işlemi Avrupa ülkelerinde standartlarla tescillenmiş ve enerji tasarrufu amaçlı olarak uzun yıllardır kullanılmaktadır. Türkiye’ye bu denli geç gelmesinin nedeni ise, enerji ihraç eden bir ülke iken enerji ithal eden bir ülke konumuna gelmiş olmamız. Dünyada enerji kaynaklarının hızla tükendiğini göz önünde bulundurduğumuz takdirde ısı tasarrufu adına binalarımıza gerekli yalıtımı yapmak yararımıza olacaktır.

Binalarımızda ısınmak ve serinlemek amacıyla kullandığımız kalorifer, kombi, klima ve buna benzer cihazların kullandıkları enerji, mantolama uygulaması ile yüzde 50 oranında azalabilmektedir. Şayet binaların çatı ve temeli için de ısı yalıtımı sistemi yapılmış ise bu oran yüzde 60′lara kadar çıkabilmektedir. Bu kadar büyük bir enerji tasarrufu yalnızca kendimiz için değil ülke ekonomisi için de büyük rahatlamalar sağlayacaktır. Yapılarda en önemli ısı kaybı genellikle kiriş ve kolonlarda olmaktadır. Binaların dış cepheleri ve bina duvarlarının tamamını kaplamadıktan sonra mantolama sisteminden pek fazla bir verim alınamaz. Mantolama sisteminin en önemli özelliği hiçbir aralık kalmayacak şekilde binanın dışarıdan ısı yalıtım levhaları ile tamamen kaplanmasıdır.

Mantolama sistemi uygulanırken, kirişler, kolonlar, pencere merkezleri, duvarlar, çıkma altları dahil olmak üzere bir bütün olarak düşünülüp uygulamaya geçilmelidir.

Muntazam bir şekilde uygulanan dış cephe yalıtım sistemler ile bir yapıda korozyon probleamini bir daha yaşanmayacağını, bina yaşının sabitleneceğini ve mantolamanın ömrünün bina ömrüyle eşdeğer olacağını unutmayınız.